Život bez odpadkov?

Život bez odpadkov?

Len sa nad tým zamyslite a predstavte si, ako by vyzerala planéta bez zbytočných plastov, ktoré sa dajú jednoducho nahradiť. Pustite sa do výzvy a ukážte, že máte srdce.
Plasty sú všade okolo nás. Už len keď ideš na kávu, alebo hocijakú limonádu, jednoducho ti k nej nabalia slamku. Ak si aj ty proti tomu, aby to takto šlo ďalej, zapoj sa do výzvy Plastic Free July, vďaka ktorej sa naučíš nepoužívať tento nežiadúci odpad. Mysli pri tom na papierové slamky, tašku z látky či cestovný príbor.

odpadky.jpg

Ako na to ?
Na začiatku to nebude ľahké, no postupom času zistíš, že si sa rozhodol správne. Prvé dni nebudeš vôbec myslieť na nejaké náhrady za plast ako je napríklad termohrnček alebo sieťky z látky. Skús pozrieť stránky na ktorých sa ľudia zapájajú do výzvy a uľahčíš si to (Instagram, Twitter) Ak sa chystáš na nákup, v žiadnom prípade nedávaj pečivo, ovocie alebo zeleninu do sáčkov ! Vyberaj si skôr nebalené. Keď chceš mäso, nekupuj ho v supermarkete, ale prejdi sa do tvojho mesta kde je mäsiarstvo a zober so sebou nádobu.
Pokročilý
Prvé dni budeš míňať produkty v plastoch ktoré každodenne používaš a následne budeš rozmýšľať, kde môžeš zohnať tie nebalené alebo teda v neplastovom balení. Vo väčších Slovenských mestách už však natrafíš na bezobalové obchody.

znečištění.jpg

Ukáž, že to dokážeš !
Ak po mesiaci už úplne obmedzíš plasty, výzvu si splnil a môžeš byť na seba hrdý. Zámerom výzvy je obmeniť myslenie ľudí, ktorí ovplyvňujú ostatných, a takto docieliť len pozitívne konce. Daj o tom vedieť aj svojim blízkym a priateľom a dokážte že sa to dá.
Mysli tiež na zvieratá, ktoré majú domov v oceánoch či v moriach a dostáva sa im tam nespočetne veľa plastu, kvôli ktorým už nemôžu žiť. Mysli aj na matku Zem, ktorá môže len o pár rokov vyzerať ako jedna veľká hnedá, znečistená guľa. Neurobíš tým dobre len im, ale aj sebe. Keď sa takto pozbierajú ľudia z celého sveta, každému sa bude žiť dobre bez pocitu, žeby malo hroziť nebezpečenstvo.