Tesárske vruty do dreva

Tesárske vruty do dreva

Chcete si postaviť svoj záhradný domček alebo pergolu? Či riešite stavbu, alebo opravu krovov? Použitie tesárskych skrutiek pre vás bude ideálnou voľbou. Tesárske vruty, ako už sám názov napovedá, sú určené primárne pre drevené nosné konštrukcie. Tesárske vruty sú vyvinuté špeciálne pre konštrukčné spoje na báze dreva, napríklad masív, OSB dosky, drevotrieskové dosky, lepené väzníky, preglejky a ďalšie. Tieto skrutky sú teda vhodné pre všetky druhy drevených konštrukcií ako sú napríklad strešné konštrukcie, krovy, tepelné izolácie, pergoly a tiež pre drevostavby ako napríklad záhradné domčeky, zimné https://najpneu.com/zimne-pneumatiky záhrady, zruby, mostíky alebo napríklad ploty.

vruty

Tesárske vruty plne nahrádzajú bežné vruty, klince, závitové tyče, či svorníky, pretože majú vysokú zvernú silu, umožňujú zaskrutkovanie do dreva bez predvŕtania a majú obrovskú výhodu v tom, že chránia pred koróziou. Spravidla sa tieto skrutky vyrábajú práve s drážkou Torx, ktorá uľahčuje skrutkovanie, pretože bit v drážke dobre drží a nevypadáva. Tesárske vruty sa vyrábajú vo variantoch so zápustnou hlavou, tanierovou hlavou, poprípade šesťhrannou hlavou a pravdou je, že tesársky vrut s tanierovou hlavou, ktorý má najväčšiu zvernú nosnú silu v spoji využije snáď každý domáci majster. Na rozdiel od bežných skrutiek do dreva majú tesárske vruty veľa skvelých vlastností. Aké zásadné výhody majú tesařské vruty do dřeva?

vruty do dřeva

Je to hlavne pevnosť skrutiek, časová úspora, komfort, ochrana proti korózii a bezpečnosť. Medzitým čo bežné vruty je vhodné vždy predvŕtať, tak tesárske vruty predvŕtavať nemusíte. Tie sa dajú totiž použiť aj bez predvŕtania. Tesárske vruty majú špeciálny tvar a frézu na špičke, ktorá sa do dreva akoby zahryzne a funguje ako primitívny vrták. Teda aj s relatívne slabšou akuvrtačkou tak dokážete skrutkovať pomerne hrubé a dlhé skrutky. A hlavne čo je tiež dôležité, tesárske vruty majú špeciálnu povrchovú úpravu voskom, čo silu na ich skrutkovanie ďalej znižuje. A v neposlednom rade je ich výbornou vychytávkou ich špeciálny tvar hlavy vrutu. Tá obsahuje malé drážky, ktoré hlavu skrutky zapustia do dreva a pri tom ho nejako nenaštiepne, kým pri obyčajných skrutkách je to častý nešvár.