Vianočná večera pre drobcov

Vianočná večera pre drobcov

Pri čítaní webov určených pre mamičky, som si všimla rôzne názory na detskú stravu. Mnohé z nich trápi, čo môžu alebo naopak v žiadnom prípade nesmú uvariť svojim malým ratolestiam ako vianočnú večeru. Napíšeme si zopár tipov, čo uvariť deťom vo veku od jedného do troch rokov. Pri deťoch mladších ako jeden rok sa vôbec neodporúča experimentovať, preto im radšej pripravte bežný príkrm, ako v ktorýkoľvek iný deň. Vyhnete sa tak prípadným tráviacim ťažkostiam.

vajíčka
 
Dieťa nie je malý dospelý
            Pamätajte na to, že deti po prvom roku života síce majú mať jedálniček pestrejší, čo však neznamená, že smú jesť vysmážanú rybu s majonézovým šalátom. Rozhodne nie, ani v malom množstve. Často som sa pri čítaní niektorých mamičkovských „rád“ dozvedela, že svojim deťom dávajú počas osláv a vianoc dospelácke jedlo. Názor „veď v malom množstve nič nemôže uškodiť“, je jednou z najväčších chýb, ktorých sa môžeme na svojich ratolestiach dopustiť. Malý detský organizmus medzi prvým a tretím rokom rozhodne nie je pripravený stráviť bez problémov jedlá, prioritne určené pre dospelého jedinca. V lepšom prípade dieťa „len“ dostane hnačku, v horšom môže nevhodná strava spôsobiť koliku, alergickú reakciu či dokonca pobyt v nemocnici s riadnymi žalúdočnými problémami.

jídlo
 
Varíme pre deti
            Uvedieme si príklady, aké detské menu môžete pripraviť na vianočnú večeru. Nakoľko kapustica nie je vhodná kvôli prítomným údeninám a samotnej kvasenej kapuste, skúste uvariť klasický zeleninový alebo hydinový vývar. Miesto smaženého kapra s majonézovým šalátom, pripravte radšej vhodnú rybu, samozrejme dokonale zbavenú kostí, napr. pečením alebo varením. Šalát môžete spraviť v jednoduchej verzii, len zemiaky, trochu varenej zeleniny a miesto majonézy dajte klasický biely jogurt. Veľa ľudí obľubuje práve šalát s jogurtom, kvôli ľahšej stráviteľnosti a menšiemu zaťaženiu žalúdka. Rozhodne vynechajte čierne korenie a jemu podobné dochucovadlá, ktoré dráždia malé brušká. Ako dezert môžete upiecť napr. špaldové keksíky, kde pridáte oveľa menej, ideálne žiadny cukor. Len zopár príkladov, ako sa dá pripraviť detská vianočná večera, možností je určite oveľa viac, len sa treba riadiť zdravým úsudkom.