Už ste bakalár? Čo ďalej..

Už ste bakalár? Čo ďalej..

Tým, že úspešne zložíte bakalárske štátnice sa život nekončí. Práveže ešte len začína. Vlastne ešte ani nezačal, pretože vás čakajú ešte dva roky učenia sa, respektíve mučenia sa JV minulosti sa študovalo celých 5 rokov, bez bakalárskeho stupňa a kto ukončil tieto štátnice tak mal len záverečný titul. Štúdium sa nedelilo na dve časti, čo bolo aj dosť výhodné vzhľadom na to, že ste nemuseli písať bakalársku prácu alebo robiť bakalárske štátnice. No, zle z toho vyšli tí, čo nedoštudovali z rôznych dôvodov. V dnešnej dobe majú titul aspoň po troch rokoch. A výhoda tkvie aj v tom, že po troch rokoch si môžete vybrať iný odbor na inej škole. Nie úplne odlišný, ale aspoň trochu príbuzný.

bakalář.jpg

V deň, keď zložíte štátnice prestávate byť študentom. Vraj nezáleží na tom, či ich spravíte alebo nie, štatút študenta sa ráta len do dňa štátnej skúšky – a je jedno, či úspešnej alebo neúspešnej. Do siedmich dní od vykonania štátnej skúšky sa máte zaregistrovať na úrad práce alebo budete figurovať ako samoplatca zdravotného poistenia. Myslím, že každému sa viac oplatí sa registrovať na úrade práce ako si platiť sám zdravotné poistenie, keď nemusí.
Dohody
Práca na dohodu o brigádnickej činnosti študentov musí byť ukončená najneskôr dňom štátnic, pretože vy už svoj štatút študenta nemáte.

stránky.jpg

Študentské zľavy
Preukážky ISIC alebo poukážky podobného typu fungujú na dvoch variantoch:

  • Je prípad, keď vám na začiatku roka nastavia limit na ISIC do konca júna bez ohľadu na to, či štátnice budete mať už v júni, skôr alebo neskôr. Toto je ten výhodnejší variant, pretože môžete zľavy využívať aj po štátniciach, ak ich budete mať skôr.
  • A druhý variant spočíva v tom, že vám nastavia pravý koniec štatútu študenta, ktorý si ale musíte aktivovať na akademickom termináli. Zvyčajne sa to robí hneď po štátniciach, aby mali istotu, že svoj štatút študenta už nevyužívate.