Smiem prosiť?

Smiem prosiť?

Medzi veľmi atraktívne športové disciplíny patrí tanec so psami. Hovorí sa mu odborne dogdancing. Je to jedna z najmladších kynologických disciplín. Jeho domovinou je Veľká Británia, ktorá ho raketovo vystrelila do celého sveta.

Väčšinou sa tejto disciplíne venujú najmä ženy so strednými psími plemenami. Dôležité je zostaviť správnu choreografiu vášmu miláčikovi takzvane na mieru. Vyberiete si skladbu, kde vy ako psovod a váš psík musíte stihnúť všetky povinné prvky a k tomu pridať ešte niečo navyše, takú čerešničku na torte typickú práve pre vás dvoch. Psovod je taký pilier, o ktorý sa môže jeho zvierací partner oprieť a niekedy stačí len očný kontakt a hneď vie, čo má robiť. S týmto športom sa často stretnete na detských dňoch alebo aj na výstavách psov.
žena s dobrmanem
Ak sa chcete tejto disciplíne venovať, môžete sa poradiť napríklad s organizáciou Dogdancing Club Czech Republic, kde vám radi poskytnú potrebné informácie.

Kedy a ako začať?
o U každého plemene je to veľmi individuálne.
o Používame formu hry a zábavy, kedy je radosť motorom.
o Nájdite si dobrého inštruktora, ktorý vám ukáže tú pravú cestu.
o Najlepšou referenciou dobrého inštruktora sú jeho zverenci.
o a to hlavné vy ako psovod a jeho psík

Výhodou je, že nepotrebujete príliš veľký priestor. Pre preteky alebo bežné vystúpenie nemáme rozmery stanovené, pre skúšky je to plocha s minimálnym rozmerom 8 x 10 metrov, maximálne 20 x 15 metrov.
Pre tento šport si môžete v podstate vybrať akékoľvek plemeno. Dôležitá je trpezlivosť. Nečakajte, že po prvom tréningu bude váš psík všetko dokonale zvládať.

Najlepšie plemená, ktoré sú kráľmi v dogdancingu, sú border kólia a ovčiacke plemená. Výnimkou ale nie sú ani nemeckí ovčiaci, boxeri a objavujú sa aj napríklad tosa inu, samojedi a ďalšie plemená.
Pozitíva aj negatíva nájdete u každého jedinca. Temperamentný pes sa rýchlejšie učí, s pokojnejším plemenom sa nemusíte zase vojsť do časového limitu.
pes s míčkem
Asi najdôležitejším prvkom akéhokoľvek športu so zvieratami je motivácia. Niektorým psom vyhovuje odmena maškrty, niekedy stačí len pochvala či pohladenie. Aj pri tejto časti tréningu vám poradí dobrý tréner. Spoločne sa učíte povinné prvky, medzi ktoré patrí napríklad cúvaní, obchádzanie alebo slalom a k nim pridať nepovinné prvky, ktoré bavia vás oboch. Hlavne musíte svojho psíka ovládať aj bez vodítka, pretože práve takto budete súťažiť.

Trocha rekapitulácie: najčastejšie chyby
1) na psa príliš ponáhľate
2) príliš časté opakovanie prvkov, ktoré ho už nebavia
3) odmena vo zlú chvíľu
4) malá pochvala za dobre odvedený cvik
5) pretrénovanie

Záleží už len iba na vás, či chcete so svojim psíkom súťažiť a pokračovať v ceste za titulmi. Prajeme vám veľa šťastia.