Prenájom, či kúpa bytu?

Prenájom, či kúpa bytu?

Chcete sa osamostatniť? Ako prvé sa určite musíte rozhodnúť, či budete nehnuteľnosť kupovať alebo si na nejakú dobu zoženiete podnájom.
Samotná kúpapre mladého človeka nie je jednoduchá. Najmä ak ste sám a nechcete už bývať s rodičmi, či s kamarátmi ako na internáte. Keď však nemáte vlastné prostriedky na uskutočnenie nákupu, musíte sa obrátiť na finančné inštitúcie s hypotekárnymi produktmi. Okrem veľkého množstva papierov bude banka potrebovať aj nejaké záruky. panelák.jpgRučiť budete svojím následne nadobudnutým majetkom, ale kým sa tak stane, banka musí usúdiť, že ste pre ňu vhodný klient. Banková inštitúcia bude od vás požadovať, aby ste predložili doklad o trvalom zamestnaní s výškou platu. Na základe tejto informácie bude vedieť posúdiť, či bude z vašej strany možné splácať navrhnutú výšku splátky hypotéky a či pre to bude predpoklad z dlhodobého hľadiska. To však nie je všetko. Plnú sumu vám zrejme nikto nedá alebo za ňu zaplatíte nevýhodnejšími podmienkami. Budú požadovať, aby ste i vy vložili istú čiastku financií do tejto investície.interiér.jpg Každá inštitúcia má rozdielne stanovené, aké percento z hodnoty nadobúdanej nehnuteľnosti by to malo byť. Banku však nebude zaujímať len kúpna cena, ale aj hodnota, ktorou ju ohodnotí privolaný znalec. Ten následne vypracuje znalecký posudok, ktorý je doložený k žiadosti o hypotéku.
Pre všetky tieto náležitosti sú mnohí nútení zvoliť si na začiatok podnájom. Kde sú už viac menej bez starostí. Ak ste ešte aj čerstvo po štúdiu, tak si môžete predĺžiť „študentský internátny život“ a nájsť si podnájom spolu so spolužiakmi a kamarátmi. Už bez večerného plnenia domácich úloh. Ak sa už aj poznáte z internátnych izieb, tak viete posúdiť, aké má kto domáce zvyky a rituály a aké bude vaše ďalšie spolunažívanie na byte. Predsa len spolubývanie potrebuje aj istú dávku tolerantnosti, ale tak to platí aj o žití doma v rodinách. Výhodou bývania v byte je i lepšia flexibilita. Predsa len čerstvo vyštudovaný človek nemá ešte stále zamestnanie, na trhu práce sa stále hľadá a jeho trvalé bydlisko sa s ponukou práce, či manželstva môže v priebehu pár mesiacov zmeniť. Bývanie v podnájme vám tiež umožňuje bývať v lokalitách, ktorých ceny bytov sú pre bežného smrteľníka nedostupné.
A časom, keď si našetríte dostatok financií na vstupný kapitál, môžete sa začať obhliadať po niečom svojom. Predsa len mesačné splátky na bývanie nemusíte viac dávať prenajímateľovi bytu, ale možno o niečo málo vyššiu čiastku rovno do svojho vlastného bývania. A tak sú peniaze určené na bývanie, zároveň investíciu do vlastnej nehnuteľnosti.