Pestujeme rozumne

Pestujeme rozumne

Dnešné pestovanie rastlín má so zdravým spoločné len veľmi málo. Hnojenie a striekanie sa netýka len veľkopoľnohospodárov, ale taktiež záhradkárov, pre ktorých je pestovanie zeleniny, či ovocia hobby. Ľudia chcú bohatú úrodu a obrovské plody nádhernej farby a tvarov. To, sa však dá dosiahnuť aj bez kupovaných hnojív. Postačia vám k tomu strukoviny a ešte zopár užitočných rastlín.

vlčí bob
 
Bôbovité rastliny nazývame aj leguminózne. Hovoríme napríklad o fazuli, šošovici, vlčom bôbe, či hrachore. Na koreňoch týchto rastlín žijú symbiotické parazity, ktoré dokážu viazať dusík zo vzduchu. Ak ste si doteraz mysleli, že rastliny čerpajú živiny hlavne z pôdy, tak ste boli na omyle. Vysoké percento všetkých potrebných látok pochádza zo vzduchu. Leguminózne rastliny sa zameriavajú najmä na dusík, ktorý je nevyhnutný pre rast akéhokoľvek rastlinného druhu. Spomínané baktérie ho využívajú pre život, no veľká časť z neho sa zachytí priamo v koreňoch a celej rastline. Ak ju necháte voľne ležať na mieste kde rástla, pôde tieto látky odovzdý späť. Tento spôsob nazývame aj zelené hnojenie. Výhodou je aj to, že bôbovité rastliny porastú na každom type pôdy a nepotrebujú takmer žiadne živiny. Preto nimi viete skvalitniť zeminu na miestach, kde je príliš zničená, neúrodná, alebo má zlú konzistenciu.
Korene navyše narúšajú vrchné vrstvy pôdy, čim ju prirodzene prekyprujú. Dostáva sa do nej kyslík, vďaka čomu môžu pôdne organizmy pracovať naplno. Takto sa z neúrodnej zeme stane pôda bohatá na humus.
 
fazole

Medzi leguminózne rastliny patrí aj rakytník. Tento ker nepotrebuje na začiatok takmer žiadnu starostlivosť a živiny v pôde. Vyrobí si ich doslova sám. Navyše hovoríme o veľmi užitočnej rastline. Plody sú bohaté najmä na vitamín C a omega 3,6,7 a 9 nenasýtené mastné kyseliny. Ak by ste sa rozhodli tento krík vysadiť na svojom pozemku, dajte pozor na to, aby ste mal pár, teda samca aj samičku. Inak nemôže dôjsť k opeleniu, bez ktorého sa nedočkáte ani plodov.