Peniaze sú dôležité

Peniaze sú dôležité

Pri retrospektívnom pohľade na minulé storočia sa ľudia postupne posúvali, menili svoje tradície a tak to bolo aj s peniazmi. človek si postupne uvedomoval rôzne hodnoty a premenil ich na „cenný papier“. Je pravda, že kedysi sa všetko bralo inak – ľudia, ktorí vlastnili kúsok pôdy a mali svoj pozemok vyžili z vlastných zásob. Stačil im dobytok a kúsok úrodnej zeme. Postupom času sa však začali rozrastať trhoviská a produkty sa začali vážiť a vymieňať za drahé kamene, či zlato.

úspory

Výmenný obchod bol tiež veľmi významným medzníkom v dejinách ľudstva. Platili rôznymi formami zlata, medzi ktoré okrem zlatých prsteňov patrili dokonca aj zlaté zuby. Do hrobov sa bohatším ľuďom hádzali drahocenné veci, a preto boli hroby masovo vykrádané a ničené. A tak sa ďalej vymýšľali nové metódy platby, až sa začali raziť medené, strieborné a zlaté mince s vysokou hodnotou.

Človek je však tvor veľmi vynaliezavý a zvedavý, a tak neostal len pri razení mincí. Vymysleli sa stroje na peniaze, ktoré sa spočiatku tiež falšovali a napodobovali. Dnes už však máme technológie, ktoré len tak neoklameme. Každá bankovka má na sebe špeciálny lesknúci sa kód, ktorý si v supermaketoch starostlivo skontrolujú.
Ako malé dievča som to nemala v živote ľahké. Pozorovala som rodičov a ich schopnosť ušetriť peniaze na zľavnenom tovare, takže som už od mala vedela rátať a spoľahlivo ušetriť každý halier.

zlato

V dnešných dňoch si človek čoraz viac uvedomuje, akú hodnotu má práca, pretože na Slovensku sú platy mizerné a ceny v obchodoch desivé. Preto je pre ľudí s menšou mzdou nutné, aby si peniaze vážili a ohľaduplne s nimi narábali. Nehovorím, že človek si nesmie užívať. Ich cenu treba ale brať do úvahy. Je rozdiel kúpiť si niečo, čo je pre život nevyhnutné, no je hlúposť vrážať peniaze do niečoho, čo nás nerobí šťastnými a čo v podstate ani nepotrebujeme. Ak ušetríme vyššiu sumu – letná dovolenka nie je až taký zlý nápad!