Nohy v suchu a bezpečí

Nohy v suchu a bezpečí

Chystáte sa na turistiku? Ak ste v tomto smere ešte nováčikovia, tak sa vám určite zíde niekoľko rád od ostrieľaných turistov. Nechcem znieť neskromne, ale po horách som si už svoje odchodil, takže vám viem poradiť minimálne s výberom tej správnej obuvi. Ak sa zle oblečiete, tak maximálne prechladnete, alebo sa nadmerne spotíte. No nevhodné topánky, to je na horách hotová pohroma. V tom lepšom prípade skončíte s otlakmi, ktoré sa vám budú hojiť aj niekoľko mesiacov. V tom horšom, si však môžete vykĺbiť členok, alebo aj zlomiť nohu. No a o tom najhoršom prípade, radšej ani nebudeme hovoriť.

nohy

Ak sa teda vyberiete do hôr, musíte počítať s tým, že budete kráčať po nerovnom teréne. Čakajú na vás mokré skaly, korene stromov, rebríky, mostíky a taktiež nerovná zem. Pri výbere topánok preto pozerajte na to, či máte dostatočne spevnený členok. Stačí jeden neopatrní krok a z kopca vás odvezú na nosidlách. V tomto smere sa pozerajte aj na podrážku, mala by byť dostatočne hrubá, pevná a hlavne protišmyková.

Keďže pri túre môžete neraz naraziť na prechod cez menší potôčik, alebo rozbahnenú časť cestičky, určite sa pozerajte aj na to, aby boli vaše topánky nepremokavé. Mokré nohy a dlhá chôdza, to je ideálna kombinácia ako skončiť na infekčnom. Ak je totiž vaša koža navlhnutá a zároveň ju budete odierať o strany obuvi, do otlakov sa vám raz dva dostane infekcia.

turistika

Ak sa vyberiete topánky kupovať, pozerajte aj na to, ako vám na nohe sedia.Musíte sa v nich jednoducho cítiť pohodlne. Ak natrafíte na tie správne, mali by ste prehryznúť aj ich vyššiu cenu. Ja som si svoje turistické topánky kúpil pred desiatimi rokmi a ešte dnes mi slúžia ako nové. Za kvalitu sa proste platí.
No a posledná dobrá rada. Ak si topánky kúpite, nikdy sa v nich hneď na druhý deň neberte priamo do hôr, najprv v nich pochoďte po byte a vezmite si ich napríklad do práce. Inak sa totiž spomínaným odreninám a otlakom nevyhnete.