Funkčnosť, bezpečnosť a estetika. Výber vhodného zábradlia je dôležitý

Funkčnosť, bezpečnosť a estetika. Výber vhodného zábradlia je dôležitý

Hlavnou funkciou zábradlia a jeho prioritnou funkciou je bezpečnosť pri chôdzi po schodoch. Obyvatelia danej miestnosti alebo externého priestranstva tak môžu s pokojom prekonávať výškové rozdiely bez strachu z pádu. Ak sa na nerezove zabradlie pozrieme z tejto stránky, začneme si jeho podstatu a vlastne podstatu zábradlí celkovo vážiť o niečo viac. Na tento bezpečnostný detail sme si už totiž dávno zvykli a už nás nemá čím očariť. Alebo má?

poschodí

V prípade nerezového zábradlia nás očarí okrem bezpečnosti i jeho nápaditý, avšak solídne pôsobiaci dizajn. Okrem toho vravíme o materiáli, ktorý sa len tak ľahko nepoškodí a znesie i tie najhoršie vonkajšie podmienky. Vydrží tak niekoľko dlhých rokov, je vlastne investíciou do budúcna, na základe ktorej už budete mať problém so zábradlím nadobro vyriešený.

Ak sa rozhodneme niektoré zo schodísk konštruovať v interiéri, teda vo vnútornom priestranstve, je dôležité aby sme si vopred vyčlenili priestor na jeho výstavbu tak, aby následné prevedenie zábradlia malo čo najlepší efekt z pohľadu nášho pravidelného pohybu po dome či budove, ako aj z pohľadu šetrenia priestoru.

zábradlí na schodišti

Schodisko musí byť v prvom rade funkčné a bezpečné. Aj v tomto prípade nám k výslednému efektu značne dopomôže výber toho správneho zábradlia, ako aj jeho správne zavedenie do praxe. Aj z tohto pohľadu tak môže byť dôležitým voľba materiálu a okrem funkčnej i bezpečnostnej stránky veci odporúčam orientovať sa i na dizajn a výsledný vizuálny efekt. To znamená, že schodisko, typ zábradlia, ako aj jeho materiál by sa mali okrem iného prispôsobiť danej miestnosti aj po stránke vizuálnej, respektíve malo by ukázať čo najlepšie a zladiť s okolitým prostredím.
Podobnú charakteristiku postupu so zameraním sa na 3 detaily: funkčnosť, bezpečnosť a estetika možno priradiť i k výstavbe vonkajšieho zábradlia. V oboch prípadoch sú tieto 3 veci dôležitými vlastnosťami, ktorých by ste sa pri výbere, ale aj následnom konštruovaní mali držať.