Bitcoin je minulosť alebo aké novinky ponúka svet digitálnych peňazí

Bitcoin je minulosť alebo aké novinky ponúka svet digitálnych peňazí

Teraz sa už všade spája s pojmom kryptomena, ďalší pojem bitcoin. Je to ako dve veci, ktoré predsa patria k sebe. Tvoria harmóniu… Ale počkať, nespomínalo sa tu aj niečo o iných kryptomenách? Prečo nie sú také slávne?

bitocin

Najskôr pár slov k tomu, ako to všetko funguje
Bitcoinje vlastne mena, ktorá nemá nijakú centrálnu banku, nijakú stálu hodnotu, nepodlieha inflácii, jeho cena môže ako klesať, tak aj stúpať. Za všetky tieto vlastnosti môže vďačiť technológii zvanej Blockchain. Narozdiel od tzv. Fiat money, kam spadajú platidlá ako Euro, dolár, rubeľ, kuna atď. sú kryptomeny bez centrálnej banky a každá z týchto platidiel má vlastný systém, zabezpečujúci ich jedinečnosť.

Prečo ťažba?
Prestavte si, že chcete zaplatiť za svoj nový bicykel, ktorý idete práve niekomu darovať. Vytasíte kreditku, pretože v tejto dobe sa takéto sumy hotovosťou neplatia. Pípnete, napíše schválné a o ostatné sa už nestaráte, pretože bicykel je v kufri vášho auta a vy si vysmiaty odšoférujete domov. Toto je centralizmus bánk, Vaša banka vlastní peniaze, ktoré ste si uložili, následne na vašu žiadosť pošle na určitý účet sumu peňazí, ktorú ste platili.

dohoda

Začiatky bývajú vo všetkom ťažké… prvý krok, k samotnej ťažbe kryptomien je určiť si druh (napríklad Ethereum ). Následne musíte ponúknuť časť výpočtovej pamäte svojho počítača a hra sa začína. Skúšate rôzne „hashe“ a ak ako prvý uhádnete nejaký (samozrejme nie Vy, ale váš počítač) hash, sladká odmena vás neminie a voilá vlastníte kryptomenu!

Kryptomeny sú vlastne meny,chránené všetkými doterajšímitransakciami, tento systém nazývameBlackchain. Že nie sú reálne? O čo viac súreálne kôpky papierov, alebo čísla na účtoch… Bitcoinu je konečné množstvo, raz sa minú všetky „hashe“ a bitcoin bude uzavretý, nedá sa duplikovať, je to niečo ako digitálne diamanty. Ale toto v blízkej budúcnosti nehrozí.