Ako si vybrať ten správny tlakomer

Ako si vybrať ten správny tlakomer

Dnes sú na trhu k dispozícii viaceré druhy tlakomerov. U lekárov sa ešte aj v súčasnosti však najčastejšie stretnete s tými ortuťovými. Roky dozadu neexistovali iné možnosti ako odmerať tlak. Dnes ale ide o veľmi zastaranú technológiu.
Ak sa teda rozhodnete pre svoj osobný tlakomer, na ortuť zabudnite. Po prvé sa s takýmto typom prístroja stretnete už len málo kde. No a čo je podstatnejšie, dnes máme možnosť používať omnoho presnejšie tlakomery.

tlakoměr
 
LED, alebo digitál?
 
Digitálne tlakomery patria asi k tým najčastejšie predávaným produktom. Môžete sa s nimi stretnúť i pod názvom oscilometrický. Jeho najväčšou výhodou je, že k správnemu fungovaniu nepotrebuje žiadne znalosti osoby, ktorá ho používa. Na domáce použitie je teda ako stvorený.
 
Ledkové tlakomery fungujú na veľmi podobnom princípe ako tie ortuťové. Namiesto ortuti, však obsahujú ledkovú diódu. Na správne zmeranie krvného tlaku, potrebujete v tomto prípade vedieť ako na to. Preto sa tento typ prístroja hodí skôr do ordinácií.

hypertenze
 
Umiestnenie rozhoduje
 
Klasicky sa tlakomer umiestňuje na rameno. Existujú však aj také, ktorými si obopnete zápästie. Odborníci odporúčajú ostať pri klasike. V prípade zápästného tlakomeru, dochádza k príliš veľkému výškovému rozdielu medzi miestnom merania a srdcom. To môže spôsobiť výrazné odchýlky vo výsledkoch. Problémom môže byť i to, že manžeta nie je v priamom kontakte s mäkkými tkanivami.
 
Manžeta
 
Samotná manžeta je pri výbere taktiež veľmi dôležitá. Vyberajte podľa veľkosti. Ak chcete tlakomer využívať viacerí, kúpte si taký, ktorý má nastaviteľnú veľkosť manžety. O správnom výsledku merania rozhoduje aj jej správne upevnenie. Kvalitnejšie, ale najmä novšie prístroje, vám tlak neodmerajú, pokiaľ nie je manžeta založená správne.

krevní tlak
 
Nezabudnite na kvalitu a kontrolu
 
Stav s funkčnosť tlakomerov môže overovať iba Slovenský hydrometeorologický ústav a zopár súkromných laboratórií so špeciálnou výnimkou. Pokiaľ sa ten váš nachádza v záruke, kontrolu by ste mali mať v cene. Pri jeho kúpe sa neoplatí šetriť. Či ide o kvalitný prístroj,  spoznáte podľa označenia CE.