Protipožiarne uzávery a ich význam v domácnosti
Pod pojmom požiarny uzáver, si môžeme predstaviť akúkoľvek časť budovy, cez ktorú neprejde oheň, respektíve mu táto časť, dokáže odolávať dlhšie, ako klasické materiály. Ak hovoríme klasické, máme na mysli najmä plast a drevo, pretože obvodové múry horľavé nie sú. Ani múry však ohňu neodolajú donekonečna.
Ako dlho vydržia
Tehla, respektíve akýkoľvek murovací prvok, spadá do triedy A1, čo znamená, že patrí medzi prirodzene nehorľavé materiály. Ak však v budove dôjde k požiaru, steny sa po istom čase začnú rúcať. Oheň totiž spáli krovy, drevené trámy a tým sa naruší statika celej budovy.
Ak ste už niekedy zakladali oheň v prírode, tak viete, že dobre presušené drevo potrebuje približne minútu na to, aby celé vzbĺklo. Mokré drevo asi tak päť minút. Plast je na tom podobne. Z neho síce nezačnú šľahať plamene, no už po krátkej chvíli nevydrží teplo, takže sa doslova roztečie.
Rozhodujúci je materiál
Najväčším problémom sú vyššie spomínané materiály, a to drevo a plast. Tie sa najčastejšie používajú na výrobu dverí a okien. Ak teda chcete, aby bol voči ohňu odolný celý váš dom, či byt, riešením sú práve požiarne uzávery.
Požiarnym uzáverom môže byť:
- Protipožiarne dvere
- Protipožiarne okná
- Protipožiarne fasády
- Protipožiarne steny
Protipožiarne uzávery musia byť vyrobené z nehorľavých a odolných materiálov. Hovoríme hlavne o kovoch a ich zliatinách.
Ak sa rozhodnete, že svoju domácnosť vybavíte takýmito prvkami, nesnažte sa šetriť. Nekvalitné kúsky len ťažko splnia svoju úlohu, teda ochranu pred ohňom. Predaj protipožiarnych dverí a ostatných protipožiarnych uzáverov, by mali prevádzkovať ozajstný odborníci, pretože je taktiež dôležité, aby vám vedeli správne poradiť. Pozerajte sa aj na to, aby mal takéto prvky oficiálny certifikát, v inom prípade si ich kvalitou nemôžete byť nikdy istí.