Čo je lepšie- cyklosedačka či cyklovozík?

Čo je lepšie- cyklosedačka či cyklovozík?

Byciklovanie má mnoho výhod nie len pre naše zdravie, kondičku, ale aj pre životné prostredie. Zbytočne ho nezaťažujeme exhalátmi z výfukov áut. Okrem toho taký výlet v slnečnom dni je nezabudnuteľným zážitkom aj pre deti. Vyberte sa na výlet na bicykli aj s tými najmenšími drobcami. Nevadí, že ešte ledva stoja na nohách, a nevedia sa bicyklovať. Stačí ak si zaobstaráte cyklovozík, alebo cyklosedačku a nič vám už nebráni užiť si rodinný výlet.

kolo

Cyklovozík alebo cyklosedačka?
Prvoradá je bezpečnosť detí. Pri výbere berte ohľad na to, čo je pre ne bezpečnejšie. Rozdiel medzi cyklovozíkom a cyklosedačkou je dosť veľký.
Cyklovozík– vozík, ktorý sa pripevní vzadu na bicykel. Je vhodný pre malé deti, ktoré v ňom majú dostatok pohodlia. Má ale pár nevýhod, ktoré ako cyklista budete musieť zobrať do úvahy. Vozík je širší ako bicykel, budete mať problém prejsť úzkymi uličkami. Tiež bude trochu náročnejšie zvládať zákruty. Ak si to ale nacvičíte, nie je to žiaden problém. Ďalšou nevýhodou je umiestnenie vozíka. Je vzadu. Takže ak budete chcieť počas jazdy vizuálne skontrolovať dieťa budete sa musieť obzrieť, čím strácate prehľad o tom, čo sa deje pred vami.
Výhodou cyklovozíka je jeho odpruženie, dostatok priestoru pre dieťa, sieťka proti hmyzu, alebo kryt pred slnečnými lúčmi či dažďom. Vozík vám zároveň ponúka aj dostatok odkladacieho priestoru.

dětské kolo

Cyklosedačka– pripevňuje sa na rám bicykla. Podľa veľkosti dieťaťa a typu sedačky si môžete vybrať sedačky, ktoré sa montujú vpredu, alebo vzadu na bicykli. Nevýhodou je zručnosť, ktorú pri jazde na bicykli musíte získať. Mať posadené dieťa vpredu chce trochu vašej šikovnosti. Ak sedí dieťa pred vami máte ho stále na očiach a môžete sa tak pokojnejšie venovať premávke pred vami. Dajte ale pozor aby ste na cestu pred vami cez dieťa dobre videli. Dieťa pred vami zachytáva všetky drobné nečistoty – prach, kamienky, ale aj vietor.
Ak umiestnite sedačku na bicykli vzadu dieťa nebude mať z výletu tak veľa. Stále bude pozerať len na váš chrbát. Nevýhodou tohto umiestnenia sedačky je aj to, že na dieťa nevidíte a budete sa častejšie obzerať.