AKO VYČISTIŤ ŠKVRNY DOMÁCIMI PROSTRIEDKAMI

AKO VYČISTIŤ ŠKVRNY DOMÁCIMI PROSTRIEDKAMI


Citrónový odhrdzovač
Trápia vás hrdzavé fliačky alebo škvrny od hrdze na prádle? Skúste zmiešať citrónovú šťavu zo soľou tak aby ste dostali konzistenciu kašičky, naneste ju na handričku a použite ako „šmirgľový“ papier pri odstraňovaní hrdze. Pri odstraňovaní škvŕn z prádla natrite kašičku na navlhčené oblečenie a nechajte pôsobiť cca 30 minút. Potom preperte v rukách alebo pračke.

smoothie
 
Odstráňte škvrny od ovocnej šťavy
Čerstvé škvrny od šťavy sa ľahko dajú vyčistiť sódovkou alebo perlivou vodou. Kyselina uhličitá totiž rozpúšťa cukor. Na zastaralé škvrny už viac zaberie vlažná voda s alkoholom.
 
Ako zatočiť s fľakmi od čierneho čaju
Pitie čaju už dávno nie je výsadou anglických lordov, čaj sa hneď po káve stal najrozšírenejším teplým nápojom. Odstrániť škvrny od neho je možné viacerými spôsobmi:
 
– škvrnu namočte do studenej vody s troškou glycerínu, ak ani potom škvrna nepustí, vyčistite ju amoniakálnym roztokom peroxidu vodíka
– škvrnu vyperte v horúcej vode, pokiaľ ide o farebnú tkaninu vyčistite ju bóraxom a nakoniec prepláchnite 50% roztokom kyseliny citrónovej
– škvrnu navlhčite vodou, posypte zo soľou a po chvíli preperte
– vyperte vo vode s prídavkom glycerínu
– použite rozriedený lieh a potom dokonale vyperte
– škvrny od čaju odstráňte z obrusov pokiaľ možno ihneď a to teplým 100% roztokom bóraxu, potom tkaninu prepláchnite čistou vodou, pokvapkajte 50% roztokom kyseliny citrónovej, opäť preplákajte a usušte
– zájdené fľaky od čaju na porceláne vymyte horúcou vodou a soľou nasypanou na handričke alebo hubke
 
Výluh z čaju tiež oživí farbu záclon, roztok z čaju sa používa na farbenie čiernych čipiek a čaj tiež odstraňuje zápach z nádob.
 
Aróma čaju sa zvýši ak do cukru, ktorým ho sladíte pridáte kúsok pomarančovej kôry.

čaj
 
Atramentové škvrny
Škvrny od atramentového pera na bielej košeli vám môže priniesť domov nejeden prváčik. Potom je to už na vás ako sa nimi popasujete.
 
– čerstvé škvrny na bielom prádle môžete preprať v horúcom mlieku
– fľakaté prádlo namočte do surového mlieka a nechajte v ňom kým mlieko neskysne, potom vyberte a normálne preperte
– škvrnu navlhčite a posypte kuchynskou soľou a asi po hodine vyperte